Optisk fiberbrytare 8 portar

Optisk fiberbrytare 8 portar

STE-208-X3X1 är en optisk fiberbrytare som erbjuder 8 10 / 100Base-Fx optiska fiberportar. Den stöder SC, ST, FC-kontakter. Dess överföringsavstånd kan vara från 2 km till 120 km.

chatta nu
Produktinformation

STE-208-X3X1 + 8 Port 100Base-Fx + 2 Gigabit SFP-hanterad fiberbrytare:

STE-208-X3X1 + är en oövervakad 8-ports optisk fiberkopplare speciellt utformad för att distribuera en fiberlänk till flera platser. Den levereras med 8 100Mbps optiska fiberportar för downlink, 2 Gigabit SFP-kortplatser för upplänk.

100Base-Fx Optical Fiber-portarna stöder enkelläge och multimodefiber, överföringsavstånden sträcker sig från multimodefiber 2Km till Single Mode Fiber 120Km. Gigabit SFP-upplänningsportarna stöder universella SFP-transceivers av multimodefiber och single mode-fiber, överföringsavstånden sträcker sig från multimodfiber 550m till singelmod 120km vilket väsentligt bidrar till att utöka ditt nätverk.

Det ger dig stor internetkapacitet för att möta nätverkskraven för IPTV, VoIP och Data transmission. Det är en fiberoptisk distributionsutrustning som används allmänt i Fiber till Floor, Fiber to Building applikationer.

Hårdvarukunskaper:

Erbjuder 8 port 100Base-Fx optiska fiberportar, SC, ST, FC-kontakter, tillval

Stödutrustningar med dubbla kärn- eller singelkärna 1 * 9 fibertransceiverare

Stöd multimode fiber, överföringsavståndet kan nå upp till 2 eller 5Km

Support Singlemode fiber, överföringsavståndet kan vara från 20Km upp till 120Km

Erbjuder 2 Gigabit SFP Fiber-portar

Gigabit SFP Fiber-portarna och Gigabit Ethernet-portarna används för kombinationsbruk

Gigabit SFP Fiber-portarna stöder universella Gigabit SFP-transceivers i single mode eller multimode fiber

Överföringsavståndet för Gigabit SFP-fibergränssnittet kan vara från multimod 550m till Singlemode 120Km

Support Store och Vidarekopplingsläge

Helt uppfyller IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3ab, IEEE802.3z standarder

Stöd 5.6Gbps bakplansbandbredd

Stöd IEEE802.3x full duplex och halv duplex backpressure flödesreglering

Stöd MAC-adress automatisk känsla, ge 8K MAC-adress

Levereras med levande LED-indikatorer för arbetsstatus, vänteläge, ström osv

19 "Rackmonterbart hölje, 1U höjd

Levereras med intern strömförsörjning

Impulse Power Supply, stöder AC 96V till 260V universal spänning

Stöd Asien, Europa, USA, Storbritannien, AU standard strömproppar


Huvudansökan:

Med Gigabit Fiber Uplink-portar och 100 Mbps Fiber Downlink-portar har STE-208-X3X1 + en stor överföringskapacitet som

kan möta eller överträffa de flesta överföringskraven för röst, video och data över Ethernet. Den kan appliceras som en optisk Distributionsutrustning placerad i golv eller serverrum i byggnader. Det är ett bra alternativ till Fiber To The Floor, Fiber To The Building-lösningarna.


Specifikationer:


standarder

IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3ab, IEEE802.3z, IEEE802.3x standarder

Topologi

Star Topology

Uplink-portar

2 Gigabit SFP-fiberportar

Nedlänksportar

8 Port 100Base-Fx Optic Fiber-portar

MAC-adress

8 K

Sändningshastighet

10Mbps: 14880pps, 100Mbps: 148800pps, 1000Mbps: 1488000pps

Växla läge

Lagra och vidarebefordra

LED-indikatorer

Länk, aktivitet, Full / halv duplex, hastighet och strömmen på diagnosfunktionen

Ethernet-kabel

10Base-Tx: UTP kategori 3, 4,5, upp till 100m
100Base-Tx: UTP kategori 5, upp till 100m
1000Base-Tx: UTP kategori 5, 6 kabel upp till 100m

Fiber Cable

100Base-Fx och 1000Base-X:
8,3 μm, 8,7 μm, 9 μm och 10 μm single-mode fiberkabel
50, 62,5 och 100μm multi-mode fiberkabel

Strömförsörjning

AC 96-260V, Intern strömförsörjning

Temperaturfuktighet

Temperatur

Fuktighet

Arbetssätt

0 ℃ - 55 ℃

10% - 90%

Står fast vid

-20 ° C - 65 ° C

5% - 95% RH




Hot Tags: optisk fiberbrytare 8 portar, Kina, tillverkare, leverantörer, fabrik, köp, billig, bulk, prislista, lågt pris
Relaterade produkter
Förfrågning