Single Mode Media Converter

Single Mode Media Converter

STE-MSMC är en Ethernet-omvandlare med 10/100 Mbps, som erbjuder 1 port multimode-fiber, 1-ports single-mode-fiber och 1 10/100 Mbps Ethernet-port. Det är Ethernet-omvandlare som omvandlar multimodefiber till single mode-fiber.

chatta nu
Produktinformation

STE-MSMC 10 / 100mbps Media Converter Beskrivning:

STE-MSMC är en 10/100 Mbps Ethernet Media Converter som erbjuder 1 Port 10 / 100Base-FX multimode, 1 Port 10 / 100Base-Fx singlemode och 1 port 10 / 100Mbps Ethernet. Det är en mediaomvandlare som konverterar

10 / 100mbps Multimode Fiber till 10 / 100mbps single mode fiber och Fiber to Ethernet.

STE-MSMC stöder ST eller SC, eller FC-kontakter. Genom anpassad förfrågan kan STE-MSMC utformas för att levereras med en liten DIP-omkopplare, vilket tvingar mediaomvandlaren att köras på ren 10 Mbps Ethernet eller 100 Mbps Ethernet.

Med en kompakt design är vikten av STE-MSMC-mediakonverteren mycket lätt, vilket väsentligt bidrar till

minska fraktkostnaden på grund av den lilla vikten. Det är en högpresterande, kostnadseffektiv fiberterminal


>>> Funktioner:

> Ge 1 Multimode-fiberport, 1 Single Mode-fiberport och en 10/100 Mbps Ethernet-port

> Helt uppfyller IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3d standarder

> Anpassningsbar DIP-omkopplare för att tvinga den rena 10mbps eller 100mbps ethernet

> Automatisk förhandling av 10 / 100Mbps-hastighet och Auto-MDI / MDIX för Tx-port

> Ge omkopplare konfiguration för halv / full duplex överföringsläge för Fx-port

> Utöka nätverksöverföringsavståndet från MM-fiber 500m till SM Fiber 120Km

> Statusindikatorlampa

> Kompakt design, liten vikt, Plug and Play

> Intern eller extern strömförsörjning


Specifikationer:


Standard

IEEE802.3 10BASE-T Ethernet

IEEE802.3u 100BASE-TX / FX Fast Ethernet

RJ-45 Port

Auto-MDI / MDIX

Fiber Port

Fiber typ

SC / ST / FC

Våglängd

780/850/1310/1550 nm

Skicka-power

MMF: min: -20dBm; max: -10dBm

SMF: min: -20dBm; max: 0dBm

Nätverkskabel

> 10BASE-T:

Kategori 3,4 eller 5 UTP / STP (Max: 100m), EIA / TIA-568 100 Ω STP (Max: 100m)

> 100BASE-TX:

2par av kategori 5 UTP (Max: 100m), EIA / TIA-568 100 Ω STP (Max: 100m)

> 100Base-Fx: 8.3μm, 8.7μm, 9μm och10μm på single mode fiber

och 50,62,5 och 100 μm på multi-mode fiber

Dimensioner (BxDxH)

95x71x26mm (extern ström)

160x130x30mm (intern ström)

Inspänning

DC5V1A (Extern strömförsörjning:

AC100V-AC240V / 50-60Hz)

AC100V-AC240V och DC-48V är tillval (intern ström)

Driftstemperatur

-20 ° C till 70 ° C

Lagra temperatur

-40 ° C till 75 ° C

Fuktighet

5% ~ 95% ingen koagulering


Hot Tags: single mode media converter, Kina, tillverkare, leverantörer, fabrik, köpa, billig, bulk, prislista, lågt pris
Relaterade produkter
Förfrågning