Gigabit Fiber Converter

Gigabit Fiber Converter

STE-8407M är en gigabit media-omvandlare som erbjuder 2 gigabit Ethernet-portar, plus 1 Gigabit-fiberport. Det utökar nätverket från Multi Mode fiber 550m till Single Mode fiber 120Km.

chatta nu
Produktinformation

16.png


STE-8407M-POE Gigabit Media Converter Beskrivning:

STE-8407M-POE är en gigabit-mediekonverterare som är utformad för att konvertera 1000BASE-FX-fiber till 1000Base-T kopparmedia eller

vice versa. Det erbjuder 1 Gigabit Fiber-port för upplänk och 2 Gigabit Ethernet POE-portar för gigabit Ethernet-anslutningar.

STE-8407M-POE är konstruerad enligt standarderna IEEE802.3ab 1000Base-T och IEEE802.3z 1000Base-FX, och stöder Gigabit Fiber

som hjälper till att utöka ditt nätverk upp till 100Km med singlemode fiber. STE-8407M-POE kommer med inbyggda 1 * 9 gigabit fibertransceiverare. Den stöder Multimode fiber eller single mode fiber, samt SC, ST eller FC-kontakter för flexibla fiberanslutningar.

Gigabit Ethernet-portarna i STE-8407M-POE är IEEE802.3af POE-aktiverad. Varje port kan ge en 15,5W-strömkälla för anslutning till andra POE-adaptiva enheter. Den kan anslutas till en POE-aktiverad IP-telefon, IP-kamera eller en IPTV BOX utan externa nätaggregat.


Hårdvarukunskaper:

Ge 1 Gigabit Fiber-port och 2 Gigabit Ethernet-portar

Överensstämmer med IEEE802.3 10Base-T, 802.3u 100Base-TX, 802.3ab 1000Base-TX, 802.3z 1000Base-FX, 802.3af-standarder

Stöd IEEE802.3af POE (Power Over Ethernet) via Gigabit Ethernet-gränssnittet

Bandbredd: 6Gbps, uppnå icke-blockering av trådhastighetstransmission

Stöd max 1536 byte ram, Rambuffertminne: 512Kb RAM, 1K MAC-adress

Stöd Port Based VLAN och QoS, Broadcast Storm Prevention

Automatisk detektering av halv / full duplexöverföringsläge för Tx-port

Automatisk förhandling av 10/100 / 1000Mbps-hastighet och Auto-MDI / MDIX för Tx-port

Stöd halv / full duplex överföringsläge

Förläng nätverket från Gigabit Multimode fiber 550m till Gigabit Single Fiber 100Km

Indikeringslampa: LED indikerar statusen för varje Gigabit SFP- eller Gigabit Ethernet-port

Extern strömförsörjning, Mini Desktop Metal Housing, Externt nätaggregat, -48V, 1A

Gigabit Fiber Interfaces:

Levereras med 1 Gigabit 1 * 9 Fiber Transceiver, stöd 1.25Gbps överföringshastighet

Gigabit Fiber-porten kan användas som upplänksport eller nedlänksport

Support Multimode Fiber, kan överföra upp till 550m med multimode fiber

Support Singlemode Fiber, kan sända upp till 100Km med singlemode fiber

Stödja SC, ST eller FC-kontakter


Ethernet-gränssnitt:

Levereras med 2 automatiskt förhandlingsbara 10/100 / 1000Base-Tx Ethernet-portar, båda portarna är IEEE802.3af POE-aktiverade

Varje Ethernet-gränssnitt kan användas som Uplink eller Downlink-porten

Support butik och framåtkoppling läge

Stöd IEEE802.3x full duplex, halvduplex backpressure flödesreglering

Stöd MAC-adress Automatisk avkänning, 2K MAC-adresser


Huvudansökningar:

STE-8407M-POE är en Gigabit Media Converter med POE Downlink-portar. Med ström över Ethernet kan användarna strömma upp sina POE-enheter via Ethernet-kabeln. Användare kan distribuera familjenätverket eller det lilla kontorsnätet utan att drabbas av externa nätaggregat och strömuttag. Det är en teknik som ger förenklade små nätverksutplacering till användare.


Applikationsdiagram:

17.png



Specifikationer:

Standard

IEEE802.3 10BASE-T Ethernet

IEEE802.3u 100BASE-TX / FX Fast Ethernet

IEEE802.3z / ab 1000BASE-FX / TX 1000M-Ethernet, IEEE802.3x
IEEE802.3af Power Over Ethernet

Ethernet-port

2 * 10/100 / 1000Base-Tx Auto-förhandlings Ethernet-portar
Ger 15,5w strömkälla per port

Fiber Port

1 * Gigabit Fiber-port

SC, ST, FC-kontakter tillgängliga

Våglängd

1310 / 1550nm

Skicka-power

MMF: min: -20dBm; max: -10dBm

SMF: min: -20dBm; max: 0dBm

Nätverkskabel

10BASE-T:

Kategori 3,4 eller 5 UTP / STP (Max: 100m), EIA / TIA-568 100 Ω STP (Max: 100m)

100BASE-TX:

2par av kategori 5 UTP (Max: 100m), EIA / TIA-568 100 Ω STP (Max: 100m)

1000BASE-TX:

Kategori 5 UTP / STP (Max: 100m)

1000BASE-FX:

MMF: 50 / 125,62,5 / 125,100 / 140 | im (maximalt 2Km)

SMF: 8,3 / 125,8,7 / 125,9 / 125,10 / 125 | im (20 ~ 120Km)

Dimensioner (BxDxH)

100 * 90 * 26mm (Extern ström)

Inspänning

AC 100V-AC240V / 50-60Hz)

DC -48V utgång, 1A

Driftstemperatur

0 ~ 50 ° C

Lagra temperatur

-30 ~ 60 ° C

Fuktighet

5% ~ 95% ingen koagulering



Hot Tags: gigabit fiberkonverterare, Kina, tillverkare, leverantörer, fabrik, köp, billig, bulk, prislista, lågt pris
Relaterade produkter
Förfrågning