Gigabit Optic Converter

Gigabit Optic Converter

STE-8406M är en gigabit media-omvandlare som erbjuder 2 gigabit fiberportar och 1 gigabit Ethernet-port. Det utökar gigabit nätverk från Multi Mode fiber 550m till Single Mode fiber 120Km.

chatta nu
Produktinformation

STE-8406M Gigabit Media Converter Beskrivning:

STE-8406M är en gigabit media-omvandlare avsedd att konvertera 1000BASE-FX-fiber till 1000Base-T kopparmedia eller vice versa. Den erbjuder 2 Gigabit Fiber-portar för Fiber in och Fiber-ut, tillsammans med 1 Gigabit kopparport för Gigabit TX-anslutning.

TheSTE-8406M är utformad enligt IEEE802.3ab 1000Base-T och IEEE802.3z 1000Base-FX-standarderna och är konstruerad för användning med Dual eller Single, Multimode eller single-mode fiberkabel med SC eller ST Type-kontakter. För Single Fiber kan en av dess Gigabit-fiberportar vara 1310nm, medan den andra Gigabit-fiberporten kan vara 1550nm och vice versa. För dubbel fiber är båda portarna med 1310nm och 1550nm våglängd. Med 2 Gigabit Fiber-portar, en port i fiber och den andra fibern kan Gigabit Tx-porten anslutas till andra terminaler med Gigabit Tx-portar, t.ex. en gigabit-switch, en dator som är utrustad med Gigabit LAN-adapter, etc. STE-8406M används populärt i Gigabit Fiber Chain-lösningar.


>>> Funktioner:

> Ge två Gigabit-fiberkontakter och en Gigabit Tx-kontakt

> Helt uppfyller IEEE802.3 10Base-T, IEEE802.3u 100Base-TX, IEEE802.3ab 1000Base-TX,

IEEE802.3z 1000Base-FX standarder

> Automatisk detektering av halv / full duplexöverföringsläge för Gigabit Tx-port

> Automatisk förhandling av 10/100 / 1000Mbps-hastighet och Auto-MDI / MDIX för Gigabit Tx-port

> Ge strömställarkonfigurationen för halv / full duplexöverföringsläge för Gigabit Fiber-porten

> Utvid nätverksöverföringsavstånd från 20km till 120Km

> Indikeringsljus: RX, TX, FX, 1000, POW, 10/100 / 1000mbps

> Lätt att visa LED-indikatorer ger status för att enkelt övervaka nätverksaktivitet

> Intern eller extern strömförsörjning


Specifikationer:


Standard

IEEE802.3 10BASE-T Ethernet

IEEE802.3u 100BASE-TX / FX Fast Ethernet

IEEE802.3z / ab 1000BASE-FX / TX 1000M-Ethernet, IEEE802.3x

RJ-45 Port

Auto-MDI / MDIX

Fiber Port

Fiber typ

SC / ST / FC

Våglängd

780/850/1310/1550 nm

Skicka-power

MMF: min: -20dBm; max: -10dBm

SMF: min: -20dBm; max: 0dBm

Nätverkskabel

> 10BASE-T:

Kategori 3,4 eller 5 UTP / STP (Max: 100m), EIA / TIA-568 100 Ω STP (Max: 100m)

> 100BASE-TX:

2par av kategori 5 UTP (Max: 100m), EIA / TIA-568 100 Ω STP (Max: 100m)

> 1000BASE-TX:

Kategori 5 UTP / STP (Max: 100m)

> 1000BASE-FX:

MMF: 50 / 125,62,5 / 125,100 / 140 | im (maximalt 2Km)

SMF: 8,3 / 125,8,7 / 125,9 / 125,10 / 125 | im (20 ~ 120Km)

Dimensioner (BxDxH)

95x71x26mm (extern ström)

160x130x30mm (intern ström)

Inspänning

DC5V1A (Extern strömförsörjning:

AC100V-AC240V / 50-60Hz)

AC100V-AC240V och DC-48V är tillval (intern ström)

Driftstemperatur

0 ~ 50 ° C

Lagra temperatur

-30 ~ 60 ° C

Fuktighet

5% ~ 95% ingen koagulering


Hot Tags: gigabit optisk omvandlare, Kina, tillverkare, leverantörer, fabrik, köp, billig, bulk, prislista, lågt pris
Relaterade produkter
Förfrågning