Optic Converter Gigabit

Optic Converter Gigabit

STE-8401M Datablad STE-8401M 10 / 100mbps Media Converter Beskrivning: STE-8401M är en 10/100/1000 Mbps Ethernet Media Converter som erbjuder 1 Port 100 / 1000Base-FX och 1 Port 10/100 / 1000Mbps Ethernet. Det är en media-omvandlare som konverterar 100 / 1000mbps Fiber till 10/100 / 1000mbps Ethernet. Det...

chatta nu
Produktinformation

STE-8401M Datablad



15.png



STE-8401M 10 / 100mbps Media Converter Beskrivning:

STE-8401M är en 10/100/1000 Mbps Ethernet Media Converter som erbjuder 1 Port 100 / 1000Base-FX och 1 Port 10/100 / 1000Mbps Ethernet. Det är en media-omvandlare som konverterar 100 / 1000mbps Fiber till 10/100 / 1000mbps Ethernet.

Den stöder Dual Fiber eller Single Fiber, Multimode eller Single Mode. Dess överföringsavstånd kan vara från Multimode fiber 500M till Single Mode 120Km.

STE-8401M stöder ST eller SC, eller FC-kontakter. Genom en anpassad förfrågan kan STE-8401M konstrueras för att levereras med en liten DIP-omkopplare, som tvingar mediaomvandlaren att köra på ren 10 Mbps Ethernet, 100 Mbps Ethernet eller 1000 Mbps Ethernet.

Med en kompakt design är vikten på STE-8401M-mediakonverteren mycket lätt, vilket bidrar till att minska fraktkostnaden. Det är en högpresterande, kostnadseffektiv fiberterminal.


Funktioner:

> Ge en gigabit fiberport och en gigabit Ethernet-port

> Helt uppfyller IEEE802.3 10Base-T, IEEE802.3u 100Base-TX, IEEE802.3ab 1000Base-TX, IEEE802.3z 1000Base-FX-standarden

> Automatisk detektering av halv / full duplexöverföringsläge för Tx-port

> Automatisk förhandling av 10/100 / 1000Mbpa-hastighet och Auto-MDI / MDIX för Tx-port

> Ge omkopplare konfiguration för halv / full duplex överföringsläge för Fx-port

> Utvid nätverksöverföringsavstånd från 20km till 120Km med WDM-fiber

> Indikeringsljus: RX, TX, FX, 1000, POW, 10/100

> Lätt att visa LED-indikatorer ger status för att enkelt övervaka nätverksaktivitet

> Intern eller extern strömförsörjning

STE-8401M Datablad




Specifikation:


Standard

IEEE802.3 10BASE-T Ethernet

IEEE802.3u 100BASE-TX / FX Fast Ethernet

IEEE802.3z / ab 1000BASE-FX / TX 1000M-Ethernet, IEEE802.3x

RJ-45 Port

Auto-MDI / MDIX

Fiber Port

Fiber typ

SC / ST / FC

Våglängd

780/850/1310/1550 nm

Skicka-power

MMF: min: -20dBm; max: -10dBm

SMF: min: -20dBm; max: 0dBm

Nätverkskabel

> 10BASE-T:

Kategori 3,4 eller 5 UTP / STP (Max: 100m), EIA / TIA-568 100 Ω STP (Max: 100m)

> 100BASE-TX:

2par av kategori 5 UTP (Max: 100m), EIA / TIA-568 100 Ω STP (Max: 100m)

> 1000BASE-TX:

Kategori 5 UTP / STP (Max: 100m)

> 1000BASE-FX:

MMF: 50 / 125,62,5 / 125,100 / 140 | im (maximalt 2Km)

SMF: 8,3 / 125,8,7 / 125,9 / 125,10 / 125 | im (20 ~ 120Km)

Dimensioner (BxDxH)

95x71x26mm (extern ström)

160x130x30mm (intern ström)

Inspänning

DC5V1A (Extern strömförsörjning

AC100V-AC240V / 50-60Hz

:

AC100V-AC240V och DC-48V är tillval (intern ström)

Driftstemperatur

0 ~ 50 ° C

Lagra temperatur


-30 ℃ ~ 60 ℃


Fuktighet

5% ~ 95% ingen koagulering



Hot Tags: optisk omvandlare gigabit, Kina, tillverkare, leverantörer, fabrik, köpa, billig, bulk, prislista, lågt pris
Relaterade produkter
Förfrågning